Pojďte nás navštívit
Dělnická 39, Brno-Komín
Volejte zdarma

Realitní zpravodaj

Jak prodat dům s hypotékou

napsal ACreal.cz | 14.03.2018

„Zasaď strom a postav dům,“ tak začíná známé české rčení. Pořídit si vlastní nemovitost bývá zásadním životním krokem a ve chvíli, kdy se upisujete k hypotéce na koupi vysněného domku neřešíte, co bude za pět či deset let. Jenže co když se vaše rodina mezitím rozrostla nebo přišla zajímavá pracovní nabídka ze zahraničí? V tu chvíli se objevuje jediná otázka: jak mohu prodat dům, na kterém visí nesplacený hypoteční úvěr? Pojďme se podívat, jaké způsoby fungují v praxi.

1) Převzetí hypotéky

Jednou z možností, jak prodat dům zatížený hypotékou, je převzetí úvěru kupujícím. Za předpokladu, že se všichni účastníci transakce, tedy banka, prodávající a kupující, dohodnou, jedná se o nejjednodušší způsob. Zájemce o váš dům projde na začátku schvalovacím procesem, který posoudí, zda je dostatečně bonitním žadatelem. Po vyřízení nezbytných formalit se z kupní ceny odečte výše hypotéky a následující proces již kopíruje běžný prodej.

2) Předčasné splacení hypotečního úvěru

Pokud chcete celou záležitost vyřešit co nejrychleji, nabízí se možnost hypoteční úvěr z vlastních zdrojů předčasně splatit. Na shovívavý přístup ze strany banky ale v tomto případě nespoléhejte. Banka se o své úroky ochudit nenechá a Vám se okamžité umoření hypotéky ve finále citelně prodraží.

3) Přefinancování hypotéky

Podmínky vaší hypotéky nemusí samozřejmě kupujícímu vyhovovat. V takovém případě si může u preferovaného poskytovatele sám sjednat nový úvěr dle svých možností. Zástavní právo u banky, kde si hypotéku vyřídil, se zapíše v katastru nemovitostí na druhé místo hned za zástavou původního věřitele. Banka kupujícího následně umoří hypotéku u banky prodávajícího, která vzápětí vystaví kvitanci o splacení pohledávky. Tu je třeba předat na katastr, kde dojde k výmazu původního zástavního práva a druhé sjednané se tím posune na první místo.

Vyděsili jste se při pouhé představě, kolik nezbytných úkonů bude třeba zvládnout, jenom než se zbavíte samotné hypotéky? Připadá vám celý proces jako ona pověstná „španělská vesnice“ ? A to nemluvíme o tom, že je třeba k tomuto byrokratickému kolečku přičíst další náležitosti spojené s prodejem, jako je příprava a inzerce nemovitosti, nutnost být zvídavým zájemcům neustále k dispozici, organizovat prohlídky s potenciálními kupci a ještě stihnout zajistit veškerou prodejní dokumentaci.

Chcete-li si ušetřit starosti i čas, neváhejte a svěřte se do péče profesionálů v AC Real. Na trhu nemovitostí se pohybujeme již řadu let a díky tomu pro vás dokážeme vždy najít nejefektivnější řešení přímo na míru. Neváhejte a domluvte si schůzku v naší kanceláři. Dokážeme vám, že ani prodej domu s hypotékou není žádný problém.

Zpět do blogu
Sdílejte článek:
0 0 0
Načítání...

Přidejte Váš názor


Komentáře k článku (0)