Daň z nemovitosti je zákonnou povinností majitelů nemovitostí ve většině zemí, včetně české republiky. V tomto blogu se podíváme na to, kdo je plátcem daně z nemovitosti, jak ji vyplnit, kdy a kde ji podat, a jak se vypočítává.
Co? Kdy? Kde?
Plátcem daně z nemovitosti může být fyzická nebo právnická osoba nebo organizace, která vlastní nemovitost. To zahrnuje vlastníky domů, bytů, pozemků a dalších nemovitostí. Daň z nemovitosti upravuje zákon 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí. Každý majitel nemovitosti je tedy ze zákona povinen přihlásit se k platbě daně. Učiní tak daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí, a to buď elektronicky nebo v tištěné podobě.
Toto přiznání podává ten, kdo
- v předchozím roce nabyl nemovitost (povinnost se vztahuje jak na koupené, tak na zděděné či darované nemovitosti) a je aktuálně majitelem
- je majitelem nemovitosti, u které došlo v předchozím roce k významné změně, která ovlivnila vyměřenou daň (přestavba, rozšíření, změna účelu či výměry atd.)
- se stal spoluvlastníkem nemovitosti (Daňové přiznání může podat jeden ze spoluvlastníků za celou nemovitost, nebo každý za svůj podíl.)
- prodal, nebo jinak pozbyl část nemovitosti
Na základě daňového přiznání se stáváte plátcem této daně a je vám vyměřena daň z nemovitosti, kterou zaplatíte. Pokud jste již přiznání podávali v minulosti a váš vlastnický vztah k nemovitostem se neměnil, přiznání nepodáváte a platíte pouze daň podle výměry.
Předmětem daně jsou
- stavby a jednotky, které se nacházejí na území České republiky a jsou dokončené nebo užívané
- pozemky, které leží na území České republiky a jsou zapsané v katastru nemovitostí
Kde získat a podat daňové přiznání
- Tiskopis daňového přiznání včetně samostatných listů k jeho doplnění a příloh k listům lze získat na všech územních pracovištích finančních úřadů.
- V elektronické podobě je k dispozici ke stažení na stránkách Finanční správy. Stejně tak ho lze také podat na příslušném úřadě, nebo elektronicky přes portál Finanční správy.
Kdy přiznání podat
- Lhůta pro podání daňového přiznání je 31.ledna zdaňovacího období.
Výpočet daně z nemovitosti
K výpočtu daně z nemovitosti je třeba znát několik faktorů, na základě kterých provedete výpočet, nebo které zadáte do jedné z mnoha online kalkulaček, které vám s výpočtem pomohou. Je potřeba znát:
- typ stavby či pozemku,
- výměru případně zastavěnou plochu v m2,
- počet nadzemních podlaží stavby
- a koeficienty, které se na vaši stavbu vztahují. Ty naleznete na stránkách Finanční správy.
V případě nejasností můžete navštívit příslušný finanční úřad, kde vám s výpočtem rádi pomohou. V případě změny koeficientu si nemusíte dělat starosti s přepočtem. O změny se postará finanční úřad, který vás obeznámí s navýšením daně z nemovitosti a vyzve k její úhradě.
Při koupi či prodeji nemovitosti vám v AC Real rádi poradíme, jaké daně se na vás vztahují a jak je vyplnit.